Flood?

Flood?
powodz1Yesterday was a storm, real refreshing summer storm. It wasn’t something unnatural. But after this 10 minutes rain on the streets remained puddles of water size Baikal lake. 🙂
And it wasn’t an exception. Every single day I jump on my neighbourhood trying to go around gigantic pool. Although we don’t have tropical rains in Siberia.
My logic prompting me only one think: really nobody is thinking here about decent sewage system? And if this kind of problems is everywhere in Russia or only in my region in Krasnojarsk?

powodz3
powodz2
Powódź?

Wczoraj była burza,  prawdziwa odświeżająca letnia burza. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie to, że po 10 minutowym szybkim deszczyku pozostały kałuże wielkości jeziora Bajkał :). I nie był to wyjątek. Każdy dzień robię uniki pod blokiem starając się ominąć gigantyczne wprost sadzawki, pomimo że Syberia krajem tropikalnym nie jest i nie mamy tu opadów jak na tropikach.
Moja logika podpowiada mi jedno: chyba nikt tu nie myśli o porządnej kanalizacji. I czy tak jest we wszystkich miastach Rosji czy tylko na moim osiedlu w Krasnojarsku?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s