Krasnoyarsk Center of Hippotherapy

12048931_10204927554055269_192186247_nMy voluntary service gives me a lots of opportunities meetings with interesting people, and visiting noteworthy places. Interra organization gave me such a chance to work with KCH- Krasnoyarsk Center of Hippotherapy (КЦП- Красноярске Центрум Ипотерапии).
This is a organization which work with sick kids, mostly with autism and cerebral palsy.
I have to be honest, this is first this kind of experience in my life. I’ve never been working with disabled kids, and I was afraid.
I was afraid, that it would be too difficult, depressing and upsetting. I can’t say that somehow it is not like this. BUT on the other hand you feel really good, feel joy and happiness that theirs life is very often difficult, maybe painful but they are really happy on that horse, and they feel better.
People who work with them have a big knowledge. Not only professional medical knowledge about sicknesses and rehabilitation but also about horses. Because in this work you have to combine two think: passion to horses, and love to children. Which could be very difficult. You can’t forget that you work with living creatures. It’s not so simply as my work for example: on ski. Where I have to concentrate and take care of a child. Here you have to think about them both: child and horse. Horses have work timetable, time limit working with sick/ healthy children, dinner break.
I think this people really have to love their work. They work in Siberia- very often in a very big cold and snow. Definitely they are doing something special!
12047603_10204927553655259_1154562991_n 12077418_10204927553695260_14606491_n-1

Krasnojarskie Centrum Hipoterapi
Wolontariacka służba daje mi wiele możliwości poznawać ciekawych ludzi i interesujących miejsc. Moja Organizacja (Interra) dała mi możliwość pracy z jedną z takich organizacji, mowa o KCH- Krasnojarskim Centrum Hipoterapii (Красноярске Центрум Ипотерапии). Jest to organizacja która pracuje z chorymi dziećmi, głównie autystycznych i z porażeniem mózgowym. Muszę być szczera że jest to pierwsze takie doświadczenie w moim życiu. Nigdy nie pracowałam z niepełnosprawnymi dziećmi i miałam parę obaw. Bałam się że nie dam rady, bo jest to zbyt trudne. Głównie psychicznie- przygnębiające i depresyjne. Cóż, w pewnym stopniu tak jest. Z drugiej strony ta praca daje niesamowicie dużo satysfakcji, radości, jest naprawdę przyjemna. I potrzebna, ponieważ widać niesamowią radość tych dzieci, oraz postępy np: rozluźnienie napiętych mięśni.
Pracownice/ instruktorzy mają naprawdę dużą wiedzę. Nie tylko profesjonalną wiedzę medyczną o chorobach i rehabilitacji ale i o koniach. Ponieważ w tej pracy trzeba połączyć dwie rzeczy: pasję do koni i miłość do dzieci. Nie jest to tak proste jak moja praca np: na nartach. Gdzie muszę skoncentrować się tylko na dziecku. Tutaj trzeba myśleć o dwóch żywych istotach: dziecko i koń. Konie mają swój grafik pracy, limit czasu przepracowanego z dziećmi chorymi/ zdrowymi, przerwę obiadową.
Myślę że naprawdę trzeba kochać tą pracę. Szczególnie na Syberi- gdzie bardzo często pracuje się w mrozie i śniegu. Ci ludzie robią naprawdę coś cudownego!
12086984_10204927553455254_1440352032_n

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s