Autumn in Krasnoyarsk+ Stolby

KrasnoyarskAutumn in Siberia can surprise. It was very cold since middle of September and for my standards it was more like a winter, then autumn. Central heating is working as hell and wind is blowing off the road. BUT last week weather spoiled us. It was 10-15 degrees and very sunny. That’s why we went for a walk to Stolby.
Stolby is Natural Reserve Park with area 47,219 hectares. It is presented to the list of UNESCO World Heritage Site. Krasnoyarsk people are so lucky with a chance to run off the city even by normal bus to this incredible nature.
Stolby it’s a forest, mountains and rocks (you can even meet a bear here).
Our target was Takmak peak…. it’s shame to admit that we got lost a little bit and went to another peak in front of the Takmak. But from this point we had a great view for a Takmak so we were very happy with our mistake. We made a picnic on one of the rocks and went back home… hmm like almost half of the city. That’s why we were standing in a gigantic traffic jams and going back home for 2 hours.
For this week snow is forecast, I am curios and a little bit afraid when I will see real Siberian winter.
widok

12063959_10204974425267020_178550076_n

dzieci
Youth offering FREE HUGS in the city centre. Młodzież oferująca DARMOWE UśCISKI w centrum .
klub alpinistow
Krasnoyarsk Alpinist Centre

Jesień w Syberi może zaskoczyć. Praktycznie od połowy Września było już bardzo zimno i jak na moje standarty to bardziej było czuć zimę niż jesień. Kaloryfery grzeją jak szalone a wiatr zmiata z ulicy. Natomiast w tamtym tygodniu pogoda wyjątkowo nas rozpieściła. Było 10-15 stopni, słonecznie i cudownie. Dlatego w niedziele wybraliśmy się na spacer na pobliższe Stolby.
Stolby jest to Krasnojarski park narodowy o powierzchni 47,219 hektarów umieszczony na liscie światowego dzedzictwa UNESCO.
Mieszkańcy Krasnojarska mają niesamowitą możliwość ucieczki z miasta miejskim autobusem i pojechania na tak cudowna przyrode. Stolby to las, góry i skały (Ba podobno niedźwiedzia też można spotkać)
Naszym celem był szczyt Takmak…. Wstyd się przyznać ale jakoś tak się pogubiliśmy że weszliśmy na górę na przeciwko. Z której za to przepięknie było widać szczyt Takmak 🙂 Na jednej ze skał zrobiliśmy piknik i wróciliśmy do domu. Tak jak połowa ludzi w Krasnojarsku, dlatego nasz powrót do domu trwał 2 godziny przez gigantyczne korki.
Na przyszły tydzień zapowiadają śnieg. Jestem ciekawa (i troszkę przerażona^^) prawdziwej Syberyjskiej zimy.
stolby1Stolby

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s