Winter is coming!

zima4Not so long ago I was writing about extremely hot autumn weekend… well as you can see we have already started winter in Siberia. It’s not SO cold, but still it’s October and probably snow and temperature below 0, will be till April (I have to admit that somehow this idea is quite depressing^^). I have to add that people knows how to deal with cold temperature. Ok, maybe it’s obvious because they have winter half of a year, but anyway I’m impressed. Started from the warmest: fur coats (шуба) and down jackets (пухавик).
About fur coats which is kind of a stereotype about Russia: believe me when temperature is -20 or even colder you don’t think about fancy, ‘swag’ clothes. The survival mode is on! 🙂
Then go all winter ski pants, which people wear not only for skiing, but for normal walk on the street. And of course proper underwear- put as many tights (колготки) as you can- is my new motto in Krasnoyarsk. For mans version: My dear mans in Poland, please think about yours future and kids. Don’t be shy wear drawers (кальсоны) It’s really nothing to be ashamed of, and Siberian mans knows about it.
Don’t forget about all accessories like: hats, scarfs, gloves and you are ready for Siberian winter 🙂
zima2

zima
widok
Nadchodzi zima!
Nie tak dawno temu pisałam o wyjątkowo ciepłym jesiennym weekendzie…. Cóż jak widzicie u nas na Syberi już rozpoczeła się zima. Póki co nie jest zimno, ale zważywszy, że jest dopiero październik, a śnieg i ujemna temperatura bedzie prawdopodobnie do kwietnia jest troszeczkę depresyjna. Muszę również przyznać, że Syberyjczycy umieją sobie radzić z chłodem. Może jest to oczywiście gdyż mają zimę pół roku ale ja i tak pozostaję pod ogromnym wrażeniem.
Zacznijmy od najcieplejszych: futer (шуба) i kurtek puchowych (пухавик). Odnośnie futra który jest klasyczną stereotypową rzeczą w Rosji: uwierzcie mi kiedy jest -20 albo zimniej nikt nie myśli o wymyślnym ‘swag’ ubraniu. Tryb samozachowawczy zostaje uaktualniony! 🙂
Później mamy do wyboru szeroki wachlarz ciepłych spodni ze spodniami narciarskimi na czele, które ludzie ubierają nie tylko na narty a zwyczajny spacer po mieście.
No i oczywiście akuratna bielizna- ubieraj tyle par rajstop (колготки) ile uda ci się wcisnąć- to jest moje nowe motto w Krasnojarsku.
Dla wersji męskiej: moi kochani Panowie w Polsce, myślcie proszę o swojej przyszłości i dzieciach. Nie wstydźcie się nosić kalesonów! Naprawdę nie ma czego się wstydzić, co doskonale wiedzą Panowie na Syberii, gdzie pożądna para kalesonów to podstawa.
Nie zapomninajcie o wszelkich dodatkach: rękawiczkach, szalikach, czapkach i jesteście gotowi na Syberyjską zimę 😉
zima1

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s