New Year’s Eve

12575718_10205473780790596_763675674_nNew Year’s Eve- is the most important holliday in Russia. They spent it till midnight with their families, then go to meet with friends for a partie.
I was so lucky that I was with my family in Poland for Christmas (which is the most important holiday for us) and then I flight to Russia for New Year. I went to the best Russian family ever. They invite me to them and share with a wide variety of Russian food.  We had different salads: оливье (olivie: the most famous vegetables salad), чафан ( ciafan: fried potatoes, beef, beetroot), of course all of them was with mayonnaise :). We had also sandwiches with red caviar, roast chicken, squids salad (squid is surprisingly cheap here) and Russian “champagne” надежда (hope).
According to the Russian tradition just before midnight:
1. You have to watch proclamation of Russian president.
2. You have to write a wish for the next year.
3. One minute before midnight starts ringing куранты/ bells from the Moscow Kremlin. During this time you have to open a bottle of champagne, burn your wishes and add it’s ashes to your glass of champagne and drink. All before midnight!!!
You can clearly see that it is not that easy! Which makes it even more interesting and fun!
4. Only then we were wishing “Happy New Year” to each other and saw some fireworks on the streets.
After 1 a.m we went to friends and start our unofficial part of New Year’s Eve. 🙂

My advice:
If you have only a chance to come to Poland for Christmas, you should do it. It is a really magic and amazing time in my country. But If you have an opportunity to go for a New Year’s Eve to Russia do not hesitate! It will be great and unforgettable experience.

Sylwester
Sylwester jest najważniejszym świętem w Rosji. Tradycyjnie Rosjanie spędzają ten czas z rodziną, natomiast po północy większość z nich rozjeżdża się po znajomych i wtedy zaczyna szampańską zabawę do samego rana… albo nie kończy jej przez najbliższszy tydzień jako że w Rosji czas od 1-8.01 jest świętem i czasem wolnym od pracy (restauracje, kawiarnie i większość sklepów pracuje normalnie).
Ja swojego Sylwestra spędzałam z najlepszą rosyjską rodziną jaką mogłam sobie wymarzyć. Zaprosili mnie i ugościli najlepszymi rosyjskimi przysmakami. Były różne sałatki: оливе /oliwje (rosyjska sałatka z gotowanych warzyw z mięsem), чафан/ ciafan (smażone ziemiaki, wołowina i burak) wszystko to koniecznie z dużą ilością majonezu ^^. Były również kanapki z czerwionym kawiorem, kurczak pieczony i sałatka z kalmarami (kalmary są tutaj zaskakująco tanie).
No i koniecznie: cóż by to był za Sylwester bez „szampana” i to rosyjskiego. W tym roku była to надежда: nadzieja .
Według rosyjskiej tradycji tuż przed północą:
1. Ogląda się przemówienie rosyjskiego prezydenta.
2. Pisze się na kartce życzenie na przyszły rok.
3. Minutę przed północą zaczynają bić куранты/ dzwony na Moskiewskim Kremlu. Trzeba wtedy otworzyć szampana, podpalić wyżej wymienione życzenie. Następnie popioły wsypać do kieliszka z szampanem i wypić- nim dzwony przestaną dzwonić.
Sami rozumiecie że sprawa jest poważna, a czasu jest bardzo mało . Co jeszcze dodaje otoczkę wyjątkowego święta.
4. Dopiero po tej całej ceremonii składaliśmy sobie życzenia i poszliśmy na ulice zapalić fajerwerki.
Około godziny 1 w nocy udaliśmy się do znajomych gdzie zaczęliśmy nieoficjalną część imprezy 😉

Moja porada:
Swięta Bożego Narodzenia spędzajcie w Polsce, ponieważ są naprawdę magiczne i przecudowne, ale na Nowy Rok wybierzcie się do Rosji. Nasz Sylwester nijak się ma do tej szampańskiej zabawy i ciekawej tradycji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s