Russian habits

preview-650x390-650-1418802056

1. Tea, tea, tea!!!
That is true! Russians do not drink vodka, (or at least not that much as most people think they do) they drink tea: anytime, every time, all the time, everywhere!
Nothing to eat- I drink tea,
It is cold- I drink tea,
I have a sore throat- I drink tea,
I am bored- I drink tea.

 

2. Russians are very polite.
Men are very polite. They will help you with doors, or luggage in a train. They will give a sit for an old woman, help girl with kids. Or something what stole my heart: when women leave a bus, man goes out first and give a hand to the women. I think some of the European men should have a short course how to be a gentleman…. then some of the feminists would feel more femininely.

3. Do not smile to a stranger.
It might be the first impression that Russians are ice-cold because they are not used to smile to the strangers. You have to understand that it is slightly different culture. However if you get to know them, I can ensure they will be very open- hearted and pleasant for you. Moreover they will start smiling

4. Always give presents to a host.
If somebody invited you as a guest you should give a small gift to the host. It does not have to be an expensive one. If you do not have any ideas, here are mine:
– tea: as you already know Russians love to drink a tea. That is why it will be very useful and pleasant gift.
– sweets and cakes: as a addition for tea
-flowers are still very popular in Russia, if you do not have any idea what to give- give flowers. Women will be very glad to get it.
DANGEROUS: do not give carnations- they give it only for 9th of May of for the funeral.
CAREFULL: give odd number of flower like 3,5,7, Russians give even numbers only for dead people.
* It is not common to give a wine or vodka, unless you go for a drinking party.

5. «С легким паром!»
You will hear this greeting after taking a long bath or Russian bania. Literally means: “With light stream!” which means something like: hope you enjoyed your bath!
6. Would you like тапочки?
When you go to somebody’s house you always have to take off your shoes and very often you host will offer you a тапочки/ slippers. Oh, I hate it so much. We still have this habit in Poland, which is so strange and I am sorry to say that but for me very unhygienic. To wear some old slippers which was offered to a big number of guests.
No, thank you very much! Нет, спасибо большое!
(If your host will offer not to do it of course do what you feel. Nevertheless, I have never had such an offer).

7. Using a lot of sugar and then…leaving spoon in a cup.
Russians use a lot of sugar. They will always offer you some sugar for yours tea or coffee. Last time I got 4 sugar packets to a big cup of cappuccino. As some of them says: they need a lot of sugar to survive in Siberia.
After adding sugar to a cup 90% of Russians leave their spoon in a cup.
No comments… For me it is just uncomfortable! Be careful!

12270298_10205135531294570_523262153_n8. Never taking off jackets/ hats in a local transport.
I do not know how they are able to sit in this winter fur coats and hats in a bus.
When I was traveling from Novosybirsk to Tomsk it was 5 hours in a bus. Everybody besides me and Sarah from France were sitting in all clothes. It was VERY warm, but they seemed not to felt it. I do not know what is a Siberian secret to be in the same clothes when it is -30 and +25. Any ideas?

 


1. Herbata, herbata i jeszcze raz herbata!
Rosjanie tak na prawdę nie piją tak dużo wódki (a przynajmniej nie tak jak sobie to większość ludzi wyobraża). Piją za to herbatę: zawsze i wszędzie.
Napis na obrazku:
Nic do jedzenia- piję herbatę,
zimno- piję herbatę,
boli gardło- piję herbatę
nudno- piję herbatę

2. Rosjanie są bardzo uprzejmi.
W Rosji ciągle popularne jest otwieranie drzwi kobietą, ustępowanie siedzenia w transporcie publiczym, pomoc z bagażem albo wózkiem w pociągu. coś cudownego co ukradło moje serce: przy wyjściu z autobusu mężczyzna wychodzi pierwszy i pomaga kobiecie wyjść przez podanie dłoni. Stara, dobra szkoła. Wydaje mi się, że w obecnych czasach przesadnego równouprawnienia taki kurs bycia gentelmenem przydałby się niektórym Panom w Europie. Może Panie feministki poczułyby się bardziej kobieco.

3. Nie uśmiechanie się do obcych.
Na początku możecie odczuć że Rosjanie są chłodni i niedostępni ponieważ praktycznie nigdy nie uśmiechają się do nieznajomych. Trzeba zrozumieć że jest to inna kultura i nie znaczy to że Rosjanie są ludźmi nieprzyjemnymi i odpychającymi. Nic bardziej mylnego!
Jeśli tylko poznacie się trochę lepiej gwarantuję że są to bardzo ciepli i życzliwi ludzie, a co więcej: zaczną się uśmiechać!

4. Zawsze przynoś prezent dla gospodarza.
Ta tradycja niczym nie różni się od naszej polskiej. W dobrym tonie jest przynieś drobny upominek dla gospodarzy- szczególnie Pani domu. Jeśli nie macie pomysłów ja polecam:
– herbata.- jako że Rosjanie piją ją w ogromnych ilościach ładnie zapakowana, dobra herbata na pewno będzie miłym prezentem.
– słodycze, ciasto- na deser jako dodatek do herbaty
– kwiaty: ciągle niezwykle popularne w Rosji. Kwiaciarnie są tutaj całodobowe, tak więc nie ma problemu z zakupem.
Uwaga: W Rosji nie dajemy goździków, są to kwiaty zarezerwowane na 9tego Maja albo pogrzeby. Tak jak w Polsce dajemy parzystą liczbę kwiatów.
* Nie jest popularne dawanie wina albo wódki, chyba że idziecie na popijawę.

5. Czy chciałbyś тапочки?
W rosyjskich domach praktycznie zawsze trzeba ściągać buty w domach. Tak jak w polskich domach tak i w rosyjskich możecie usłyczeć pytanie czy chcielibyśmy тапочки/ papcie. Czego szczerze nie lubię, nie rozumiem i uważam za niehigieniczne. Nie dziękuję dla starych zużytych papci! Нет, спасибо большое!

6. «С легким паром!»
Usłyszycie to pozdrowienie po wyjściu z rosyjskiej bani albo po długiej kąpieli. Dosłownie znaczy “Z lekką parą” a oznacza coś w rodzaju: “Mam nadzieję że kąpiel była udana”.

7. Picie herbaty z łyżeczką i używanie bardzo dużej ilości cukru.
Rosjanie bardzo dużo słodzą. Ostatnio dostałam w kawiarni 4 opakowania cukru do dużego cappuccino. Jak mówią oni sami: potrzebujemy dużo cukru żeby przeżyć w tej chłodnej Syberii. Natomiast po posłodzeniu napoju 90% Rosjan nie wyciąga łyżeczki z kubka. Wydaje mi się że nie trzeba tego komentować…. Jest to niewygodne i niebezpieczne dla oczu.
Po co się męczyć? Wystarczy wyciągnąć łyżeczkę z kubka.

8. Nie ściąganie kurtek i czapek w transporcie publicznym.
Zauważyłam że w lokalnych autobusach (w których jest ogrzewanie) tylko ja ściągam czapkę i rozpinam kurtkę. Wydawało mi się, że może ludzie są zbyt leniwi żeby to robić jeśli jadą tylko parę przystanków. Jednak ostatnio jechałam z Novosybirska do Tomska. W ciągu tych 5 godzin autobusem ja z Sarą z Francji byłyśmy jedynymi osobami które ściągnęły odzież wierzchnią, a reszta nie ściągnęła nawet czapek.
Nie wiem gdzie tkwi sekret i jak Syberyjczycy są w stanie być w tych samych ubraniach przy -30 i +25. Jakieś pomysły?

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s