Celebrating Krasnoyarsk´ birthday with different nationalities

WP_20170612_001On 12th of June the whole city was filled with events and parades. I was lucky to witness celebrations in Tatashev island, where different nations celebrated together. The event was called „ Communities of Yenisei“. The host nation was Chuvash Republic, a nation in the center of Russia, near Volga river.

Many colorful costumes and emotional dances on the stage. Handicrafts from Ukraine to Latvia, from Chuvasia to Kyrgyiztan.  Somewhere close the tasty smell of Usbekistan plov.. Why not to go close to Armenian exhibition and try to write your name in Armenian letters.Or check out how Buratian people compete against Khakasia in arm wrestling!Oh now the Azerbaidzani dances are on stage! And then Ukrainians and their singing!

The best exhibition was of course by Estonian Cultural autonomy. Warm ladies with cute costumes! Wide smiles and welcoming attitude! Come find little about Estonia.. they giggled. Even if I knew about Estonia, I still wanted to know more. It was an event that made us all come together, to feel one.

12. juunil tähistati Krasnojarskis Venemaa päeva ja linna sünnipäeva. Linn täis plakateid ja paraade. Kesklinnas turg ja maitsvad pirukad. Mina aga olin Tatashevi saarel, kus tähistati tšuvašide juhtimisel „ Jenisei kogukonna“ päeva. Tšuvašid on kesk- Venemaa rahvus, kes elab Volga ääres. Terve saar oli täis erinevate rahvaste putkasid. Õhus oli tunda mõnust ploffi lõhna, mis pärines usbekkidelt. Näljased said proovida tšuvaššide pirukaid. Kui armsad olid leedukate kudumid! Hea meel oli näha ka lätlasi esindatud. Kuna armeenia tüdrukud on kaunid, tahtsin proovida, kas mu nimi on armeenia tähtedega ka kaunis! Kirjutasin. Paraku, neiu oli kaunim, kui mu nimi. Testosteroon oli õhus noorte rahvaste võitluses. Buraatia jõumehed proovisid rammu Kaukaasia meestega, kõrval suured ergutushüüded, eksootilised preilid ja uhkus oma poiste pärast.

Muidugi kõige armsam oli Eesti telk, mida esindas Krasnojarski Eesti Kultuuri Autonoomia. Soojad tädid ja lillelised kleidid.. Palju lektüüri ja kauneid kudumeid! Oli uhke tunne teada, et Eesti on esindatud, et Eesti on siin Siberis esindatud.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s